Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego (proces skrócony, zwykły i dokumentalny)
W 2019 r. (najnowsze dane – opublikowane w 2021 r.) w polskich sądach kościelnych przeprowadzono we wszystkich instancjach i we wszystkich trybach (proces skrócony, proces zwykły, proces dokumentalny) 4.346 spraw o orzeczenie nieważności małżeństwa kościelnego (pot. rozwód kościelny). Spośród tych wszystkich procesów 470 spraw zostało zwolnionych z kosztów procesowych, w 609 przypadkach koszty te zostały pomniejszone, zaś 3.267 spraw zostało przeprowadzonych za pełną taksą procesową.
Oznacza to, że blisko 11% spraw zostało przeprowadzonych za darmo, nieco ponad 14% procesów odbyło się przy uiszczeniu niepełnej taksy procesowej, zaś w pozostałych 75% przypadkach uiszczono pełną taksę procesową.
Nie posiada się danych dotyczących rozkładania taksy procesowej na raty, ale doświadczenie podpowiada, że w sporej części spraw taksa procesowa była uiszczana ratalnie.
Małżeństwo zawarte lecz niedopełnione
W przypadku postępowania zmierzającego do uzyskania papieskiej dyspensy od małżeństwa zawartego lecz niedopełnionego, to 3 sprawy zostały całkowicie zwolnione z kosztów, zaś pozostałe 4 odbyły się za pełną taksą.
Innymi słowy z 7 postępowań zmierzających do uzyskania papieskiej dyspensy od małżeństwa zawartego lecz niedopełnionego, blisko 43% zostało zwolnionych z opłat, zaś trochę ponad 57% zostało zobowiązane do wniesienia pełnej taksy sądowej.
Dane pochodzą z Annuarium Statisticum Ecclesiae 2019 wydany w Città del Vaticano: Libreria Editrice Vaticana w 2021 r.