Wydawane wyroki
W 2019 r. (najnowsze dane – opublikowane w 2021 r.) we wszystkich sądach kościelnych w Polsce wydano w sumie 3.912 wyroków w pierwszej instancji w procesie zwykłym oraz 666 wyroków w drugiej instancji w procesie zwykłym.
Jednocześnie w tym samym roku w procesie dokumentalnym wydano 12 wyroków w pierwszej i 0 w drugiej instancji.
W tym samym okresie polskie sądy kościelne wydały także 19 wyroków w procesie skróconym w pierwszej instancji i 0 w drugiej instancji.
Wyroki pozytywne (pot. rozwód kościelny)
W 2019 r. (najnowsze dane – opublikowane w 2021 r.) we wszystkich sądach kościelnych w Polsce wydano w pierwszej instancji w procesie zwykłym w sumie 2.656 wyroków stwierdzających nieważność małżeństwa (pot. rozwód kościelny), zaś w drugiej instancji 234 wyroki. Jednocześnie wydano 1.049 wyroków za ważnością małżeństwa w pierwszej instancji i 303 w drugiej. Ponadto w drugiej instancji wydano 73 dekrety zatwierdzające wyrok sądu pierwszej instancji.
Jeśli chodzi o proces dokumentalny, to wszystkie 12 wyroków wydanych przez sądy kościelne w Polsce stwierdzały nieważność małżeństwa (pot. rozwód kościelny).
Gdy zaś idzie o proces skrócony, to 17 spraw zakończyło się wyrokiem pozytywnym (pot. rozwód kościelny), zaś dwie sprawy zostały przekazane do procesu zwykłego.
Dyspensa od małżeństwa zawartego lecz niedopełnionego
W 2019 r. (najnowsze dane – opublikowane w 2021 r.) Jego Świętobliwość Ojciec Święty Franciszek udzielił dyspensy od małżeństwa zawartego lecz niedopełnionego w 7 sprawach pochodzących z Polski. W 2 dwóch przypadkach sprawa została zamknięta z innych powodów. W żadnym przypadku nie odmówiono udzielenia dyspensy.
Dekret wdowieństwa
W 2019 r. (najnowsze dane – opublikowane w 2021 r.) w polskich sądach kościelnych nie przeprowadzono ani jednego postępowania zmierzającego do wydania dekretu wdowieństwa.
Koszty sądowe
W 2019 r. (najnowsze dane – opublikowane w 2021 r.) w polskich sądach kościelnych w procesach zmierzających do stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego (pot. rozwód kościelny) 470 spraw zostało zwolnionych z kosztów procesowych, w 609 przypadkach koszty te zostały pomniejszone, zaś 3.267 spraw zostało przeprowadzonych za pełną taksą procesową.
W przypadku postępowania zmierzającego do uzyskania papieskiej dyspensy od małżeństwa zawartego lecz niedopełnionego, to 3 sprawy zostały całkowicie zwolnione z kosztów, zaś pozostałe 4 odbyły się za pełną taksą.
Ponieważ w Polsce w 2019 r. (najnowsze dane – opublikowane w 2021 r.) nie odbyło się żadne postepowanie zmierzające do uzyskania dekretu wdowieństwa, dane dotyczące kosztów takiego postępowania są bezprzedmiotowe.
Dane pochodzą z Annuarium Statisticum Ecclesiae 2019 wydany w Città del Vaticano: Libreria Editrice Vaticana w 2021 r.