02.01.2024

Rozwód kościelny – kiedy i dla kogo

Jeśli zastanawiasz się, czy stwierdzenie małżeństwa kościelnego (pot. rozwód kościelny) jest dla ciebie i kiedy należałoby o nie wznieść, to poniższy artykuł jest dedykowany właśnie tobie.

Dla kogo rozwód kościelny

O stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego (pot. rozwód kościelny) mogą starać się oboje małżonkowie razem (zgodnie) lub oddzielnie (bez zgody drugiej strony). W wyjątkowych sytuacjach o przeprowadzenie procesu (pot. rozwodu kościelnego) mogą starać się spadkobiercy stron – do takich sytuacji jednak w praktyce nie dochodzi. Trzecią opcją jest pozwanie małżeństwa przez promotora sprawiedliwości, ale i takie przypadki raczej nie mają w Polsce miejsca.

Podsumowując i odpowiadając na pytanie kto może starać się o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego (pot. rozwodu kościelnego), należy odpowiedzieć, że jeden lub oboje małżonkowie.

Kiedy rozwód kościelny

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego (por. rozwód kościelny) można rozpocząć w każdym czasie – niezależnie od tego czy małżeństwo zostało zawarte przed miesiącem, czy przed sześćdziesięcioma laty, bez znaczenia, czy rozwód cywilny został uzyskany wczoraj, czy dekady temu.

Są jednak powody dla których proces lepiej jest rozpocząć szybciej niż później.

Proces zmierzający do stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego (por. rozwód kościelny) ma na celu orzeczenie, czy małżeństwo zostało (nie)ważnie zawarte. Sąd interesuje więc najbardziej chwila zawarcia małżeństwa. Oczywiście trudno orzekać o (nie)ważności małżeństwa w totalnym wyabstrahowaniu od tego co przed i po zawarciu małżeństwa. Niemniej jednak uwaga Sądu zogniskowana jest na chwili wypowiadania słów przysięgi małżeńskiej. Powyższa informacja jest kontekstem do zachęty, by proces rozpocząć raczej szybciej niż później. Oto bowiem po latach wiele spraw zostaje przez nas zapomnianych – trudno jest nam powiedzieć kiedy dokładnie zaczęły się konflikty małżeńskie, czy przed ślubem były już jakieś niesnaski et cetera. Wraz z upływem czasu tracimy też dostęp do świadków – odchodzą od zmysłów (demencja, inne choroby) lub po prostu umierają. Trudniej także odnaleźć ewentualne dokumenty, które z biegiem czasu zostały zagubione lub zniszczone.

Podsumowując i odpowiadając na pytanie kiedy można starać się o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego (pot. rozwodu kościelnego), należy odpowiedzieć, że w każdym czasie, choć najlepiej jak najszybciej.

Pomoc prawna

Nie masz czasu, by zająć się swoim procesem? Bez obaw – może powierzyć nam swoją sprawę, a my od początku do końca się wszystkim zajmiemy ograniczając Twój udział w procesie do absolutnego minimum.

AUTOR:  dr Bolesław A. Dùllek
POLECANE POSTY
08.01.2024
Statystyka sądów kościelnych w Polsce
więcej
07.01.2024
Jakie mam szanse na rozwód kościelny
więcej
06.01.2024
Jakie mam szanse na proces skrócony
więcej
04.01.2024
Jak uzyskać rozwód kościelny krok po kroku
więcej
Roma locuta, causa finita
Rzym przemówił, sprawa rozstrzygnięta

Augustinus Hipponensis, Sermo 131.10

Matrimonium facit partium consensus
Małżeństwo stwarza zgoda stron

can. 1057 § 1 CIC

Matrimonium gaudet favore iuris
Małżeństwo cieszy się przychylnością prawa

can. 1060 CIC

Salus animarum in Ecclesia suprema lex esto
Zbawienie dusz niech będzie w Kościele najwyższym prawem

can. 1752 CIC

Zapraszamy do kontaktu

KONTAKT

Kancelaria Kanoniczna
dr Bolesław A. Dùllek


(+48) 511 324 109

kontakt@cancellariacanonica.pl

NIP 6431737843
NIP EU PL6431737843
REGON 380350116

Numer rachunku bankowego:
59 1140 2004 0000 3102 7769 1143
BLIK: (+48) 511 324 109
Numer rachunku IBAN:
PL59 1140 2004 0000 3102 7769 1143
Numer BIC: BREXPLPWMBK
Nazwa banku: mBank S.A.


Godziny otwarcia Kancelarii:

Poniedziałek - Piątek 9:00-17:00 Na życzenie Klienta godziny konsultacji mogą być ustalane indywidualnie, niezależnie od godzin pracy Kancelarii.

Katowice, Bielsko-Biała, Gniezno, Tarnów, Kraków, Warszawa i inne zgodnie z potrzebą oraz wymaganiami i oczekiwaniami Klienta. Możliwe jest zdalne zawiązanie współpracy, bez konieczności osobistego kontaktu (za pośrednictwem poczty elektronicznej i Poczty Polskiej).

Napisz wiadomość

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajduje się tutaj.
WYŚLIJ
Uzupełnij pola formularza.