05.01.2024

Czy wzorce rodzinne mogą być podstawą do rozwodu kościelnego

Jeżeli tata pił i bił, to jest wysoce prawdopodobne, że syn także będzie pić i bić. „Niedaleko pada jabłko od jabłoni” i „jaki ojciec taki syn”, czyli czy wzorce rodzinne mogą być podstawą do stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego (pot. rozwodu kościelnego) – tak mogą być. W jaki sposób – o tym w poniższym artykule.

Wzór życia małżeńskiego i rodzicielskiego

Na świecie istnieją setki szkół o różnych profilach i stopniu wyspecjalizowania: od szkoły podstawowej, technikum hotelarskiej, zawodówkę fryzjerską, czy studia medyczne, po szkoły języków obcych, szkoły rodzenia et cetera. Nie istnieje jednak szkoła bycia dobrym mężem (żoną), czy dobrym ojcem (matką). Choć wiele instytucji stara się przygotowywać młodych ludzi do życia w rodzinie, to jednak zabiegi te są zbyt mało intensywne – słuchaczy jest niewielu, zajęcia nie są prowadzone sumiennie, wiele istotnych tematów nie jest na nich poruszanych. Skąd więc wiemy jak być dobrym mężem (żoną), czy ojcem (matką)?

Podstawową szkołą, w której uczymy się małżeństwa i ojcostwa (macierzyństwa) jest nasza rodzina generacyjna (biologiczna). To w niej od najmłodszych lat obserwujemy jak tato traktuje mamę i jak mama traktuje tatę. Tata jest dla chłopców pierwszy i podstawowym wzorem dorosłego mężczyzny, zaś matka dla dziewcząt wzorem dorosłej kobiety.

Nauka przebiega w tej szkole na zasadzie obserwacji – dzieci obserwują dorosłych i ich naśladują, także w dorosłym życiu.

Zły wzorzec rodzinny

Zdarza się niestety, że ów wzór dany nam przez ojców i matki daleko odstaje od ideału: ojciec pije i okłada matkę, matka nie szanuje ojca i go zdradza, oboje nie poświęcają wystarczająco dużo czasu swym dzieciom et cetera. I tak wynosi z domu młody człowiek (anty)wzór ojcostwa (macierzyństwa) i małżeństwa.

Co gorsza większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że po pierwsze taki właśnie wzór wynosi, a po drugie, że w zasadzie to jest to antywzór. W konsekwencji tej ignorancji młody człowiek zakładając rodzinę kopiuje swego ojca i bije matkę lub kopiuje swą matkę i zdradza ojca, a przy tym wszystkim ten sam (anty)wzór daje swym dzieciom, które zaniedbuje, a które w przyszłości powielą ten wielopokoleniowy dramat.

Powyższe zachowanie stanowi regułą, zgodną z polskimi porzekadłami „jaki ojciec taki syn” i „niedaleko pada jabłko od jabłoni”. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki. Czasami człowiekowi udaje się wyrwać z tego swoistego kręgu zła i przełamać (anty)wzór. Czasami zdarza się, ze ta przemiana dokonuje się dzięki autorefleksji, częściej dzięki psychoterapii.

Zły wzorzec rodzinny a rozwód kościelny

Jeśli przyjęte z domu rodzinnego przez młodych ludzi planujących zawarcie małżeństwa kościelnego wzorce są złe i nieuświadomione, to prawdopodobnie będą powielane. W takich przypadkach ów złe wzorce staną się „przyczyną natury psychicznej”, zaś sprawa będzie się kwalifikowała do tytułu niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich. Zwykle w wyniku złych wzorców naruszone zostaną obowiązki względem małżonka i względem dzieci – zwykle będą oni bowiem z powodu tego złego wzoru zaniedbywane.

W praktyce sądowej zdecydowana większość spraw prowadzona jest z tytułu niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej. Na ogół te „przyczyny natury psychicznej” wynikają właśnie ze złego wzoru odziedziczonego po rodzicach, a szerzej po przodkach (bo rodzice także ten zły wzór dostali od dziadków i tak dalej).

Pomoc prawna

Jeśli twój małżonek (twoja małżonka) nie wypełnia istotnych obowiązków małżeńskich a przy tym zdaje się powielać (anty)wzór, który odebrał(a) od swoich rodziców, to jest prawdopodobne, że twoje małżeństwo kościelne jest nieważne z tytułu niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej. Jeśli szukasz pomocy prawnej w stwierdzeniu nieważności swojego małżeństwa kościelnego (pot. rozwód kościelny), to zapraszam do kontaktu.

AUTOR:  dr Bolesław A. Dùllek
POLECANE POSTY
03.01.2024
Przemoc w rodzinie a rozwód kościelny
więcej
31.12.2023
Czy zbyt mocne uzależnienie od rodziców może być powodem stwierdzenia nieważności małżeństwa
więcej
29.12.2023
Poczytalność a rozwód kościelny
więcej
19.12.2023
W jaki sposób biegły psycholog wydaje opinie w przypadku rozwodu kościelnego
więcej
Roma locuta, causa finita
Rzym przemówił, sprawa rozstrzygnięta

Augustinus Hipponensis, Sermo 131.10

Matrimonium facit partium consensus
Małżeństwo stwarza zgoda stron

can. 1057 § 1 CIC

Matrimonium gaudet favore iuris
Małżeństwo cieszy się przychylnością prawa

can. 1060 CIC

Salus animarum in Ecclesia suprema lex esto
Zbawienie dusz niech będzie w Kościele najwyższym prawem

can. 1752 CIC

Zapraszamy do kontaktu

KONTAKT

Kancelaria Kanoniczna
dr Bolesław A. Dùllek


(+48) 511 324 109

kontakt@cancellariacanonica.pl

NIP 6431737843
NIP EU PL6431737843
REGON 380350116

Numer rachunku bankowego:
59 1140 2004 0000 3102 7769 1143
BLIK: (+48) 511 324 109
Numer rachunku IBAN:
PL59 1140 2004 0000 3102 7769 1143
Numer BIC: BREXPLPWMBK
Nazwa banku: mBank S.A.


Godziny otwarcia Kancelarii:

Poniedziałek - Piątek 9:00-17:00 Na życzenie Klienta godziny konsultacji mogą być ustalane indywidualnie, niezależnie od godzin pracy Kancelarii.

Katowice, Bielsko-Biała, Gniezno, Tarnów, Kraków, Warszawa i inne zgodnie z potrzebą oraz wymaganiami i oczekiwaniami Klienta. Możliwe jest zdalne zawiązanie współpracy, bez konieczności osobistego kontaktu (za pośrednictwem poczty elektronicznej i Poczty Polskiej).

Napisz wiadomość

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajduje się tutaj.
WYŚLIJ
Uzupełnij pola formularza.